SEKITE MUS SOCIALINIUOSE TINKLUOSE:
Įspūdžiai iš projekto “Likijos Kelias II – žygiai ir debatai”

photoTurkija, be abejonės, garsėja kaip viena populiariausių pasyvaus poilsio šalių. Bet kartais, vaikščiojimas yra dar geriau, ypač vienais iš seniausių pasaulyje pėsčiųjų takais. Vienas iš tokių takų yra Likijos kelias – 509 km pėsčiųjų takas įkurtas maždaug prieš 2500 metų. Likijos kelio takas driekiasi tarp Fetijas ir Antalijos ir audžia savo kelią tarp Viduržemio jūros pakrančių, kedrų miško, namų, senovės Likijos miestų griuvėsių.

 

Bet apie viską iš pradžių… Įspūdžiais dalinasi Ilona Benkevič

 

Penkių jaunuolių grupei iš Lietuvos (tarp kurių buvau ir aš :)), atstovavusiai “JCI Sostinę”, balandžio 14-27 dienomis teko unikali galimybė sudalyvauti jaunimo mobilumo projekte “Likijos Kelias II – žygiai ir debatai”. Projektas buvo organizuotas jau antrą kartą, taigi projekto dalyviai važiavo drąsiau, išgirdę teigiamus praeitų metų dalyvių atsiliepimus.

 

“Lycian Pathfinders” už aktyvų dalyvavimą

 

“Lycian Pathfinders” jaunimo grupė jau antrą kartą organizavo jaunimo mobilumo projektą “Likijos Kelias II – žygiai ir debatai”. Projekte dalyvavo jauni žmonės iš įvairių nevyriausybinių organizacijų ir neformalių jaunimo grupių iš 6 skirtingų šalių (Albanijos, Italijos, Lietuvos, Makedonijos, Maltos ir Slovakijos). Viso 30 dalyvių. kurių amžius vyravo nuo 18-35 metų. Šiais metais projekto vietos buvo dvi: Çıralı kaimelis ir Kaş miestelis. Pasirinktas labai tinkamas laikas tokio pobūdžio veiklom – šilta pavasario saulė dar tik budino gamtą ir maloniai šildė, parengdama dirvą žygiams ir žaidimams.

 

Kokiu tikslu buvo sugalvotas projektas? Pagrindiniai šio projekto tikslai yra 3:

(1) didinti jaunų žmonių sąmoningumą, skatinti aktyvų dalyvavimą sporto ir kultūros veiklose;

(2) parodyti jauniems žmonėms jų vaidmens svarbą visuomenėje ir skatinti prisiimti socialinę atsakomybę;

(3) padėti atpažinti pasyvumą ir neveiklumą, kurį sukelia priklausomybė nuo modernaus gyvenimo ir technologijų

 

Be šių formalių tikslų kiekvienas asmeniškai išsivežė daug daugiau. Projekto pradžioje įvardinti ir užrašyti asmeniniai dalyvių lūkesčiai, tokie kaip išbandyti save lyderio pozicijoje, susirasti draugų, pažinti kitas kultūras, patobulinti užsienio kalbų įgūdžius, sužinoti daugiau apie Turkiją, pasimėgauti gamtos grožiu, patirti nuotykių ir išbandymų (pavyzdžiui, 6 naktis išmiegoti palapinėje ar nužyguoti 25 km per dieną) išsipildė su kaupu.

 

Ką gi 36 žmonės veikė kartu visas dvi savaites?

 

Didžiulė padėka organizatoriams už jų sumanumą, pirmąją savaitę mus visus apgyvendinti atokiau nuo civilizacijos, Çıralı kaimelyje. Atsiribojimas nuo šiuolaikinių patogumų (pvz, tokių kaip lova), susitarimas nesinaudoti bevieliu internetu, daugybė komandą formuojančių žaidimų sukūrė puikią terpę tarpasmeniniam bendravimui bei tarpusavio pažinimui.

Viso susipažinimo laikotarpiu dalyviai nuolat buvo stebimi. Stebėjimo rezultatai buvo panaudoti sudarant komandas žygiui bei paskirstant vaidmenis dienos trukmės vaidinimui.

 

Komandos buvo sudaromos atsižvelgiant į daugelį veiksnių: į fizinį pasirengimą (4 lygių komandos specialiai buvo paleidžiamos skirtingu laiku ir skirtingose vietose, tam, kad stipriausi, einantys gale, galėtų pagelbėti nelaimės atveju silpnesniems), į šalis (stengtasi, kad komandose nebūtų daugiau nei 2 dalyviai iš vienos šalies), į asmenines savybes (lyderių-sekėjų pozicijas ir kitus komandos vaidmenis).

 

Apibendrinant, kertinės projekto veiklos buvo 3:

 

  1. Žygiai. Buvo suplanuoti 3 dienos trukmės žygiai (maždaug po 25 km). Per žygiavimo komandose patirtį naudojant įvairius neformaliojo švietimo metodus buvo siekiama asmeninio tobulėjimo, aktyvaus dalyvavimo, komandinio darbo, atsakomybės prisiėmimo, darbo pasidalijimo ir aplinkos pažinimo. Pasakiškai gražūs vaizdai, tikrai nubraukdavo nuovargį ir veikė kaip motyvacijos šaltinis eiti toliau ir toliau.

 

  1. Debatai. Pagrindės diskusijos buvo rengiamos senovės miestelio Kaş Likijos amfiteatre, kur sėdėdami galėjome grožėtis atsiveriančiu jūros vaizdu bei Çarşı (turgaus aikštėje), kur buvome apsupti vietinių ir turistų smalsių žvilgsnių, kurie beje irgi buvo įtraukti į debatus. Diskusijoms vykdyti buvo pasirinktos įvairios technikos – forumas, inscenizavimas bei formalūs debatai. Gvildentos aktualios mūsų visuomenėje temos skatino ne tik susimąstyti, bet ir pažvelgti į abi atsakymo alternatyvas.

 

  1. Drama. Dramos parengiamieji užsiėmimai buvo vykdomi Çıralı kaimelyje. Gavome įvairių užduočių nuo improvizacijos porose iki komandinių vaidinimų. Toks parengimas buvo iš tiesų naudingas pagrindinei dramos užduoties dienai Kaş miestelyje. Ten turėjome vaidinti senovės Likijos karalystės politinį gyvenimą. Vakare, prieš vaidinimo dieną, dalyviai gavo Likijos karalystės aprašymą, vaidmenis (pritaikytus dalyvių asmenybėms) su trumpais apibūdinimais, o jau kitą dieną prasidėjo dienos trukmės vaidinimas. Įdomiausia tai, kad visi žinojo vienas kito vaidmenis ir pareigų bei viešų tikslų aprašymus, bet kiekvienas iš dalyvavusių dar turėjo ir slaptų misijų, kurios ir sukėlė įvairių intrigų vaidinimo metu.

 

Prie šių pagrindinių veiklų buvo ir kitų užsiėmimų: rytinės mankštos (tempimo pratimai ir kiti sporto užsiėmimai), “Youthpass” sesija, nevyriausybinių organizacijų pristatymai, dalyvių šalių kultūros vakarai, projektų vertinimo užsiėmimai. Be to, buvo suplanuotas ir kultūrinių objetų lankymas, tokių kaip Chimera (Yanartaş) nacionalinis parkas bei Demre miestelis, iš kurio ir kilo Santa Klausas.

 

„Likijos kelias II – žygiai ir debatai“ jaunimo mobilumo projektas buvo patvirtintas Turkijos nacionalinės agentūros ir gavo dotaciją iš Europos Komisijos pagal „Erasmus + „ programą. Taip pat projektas buvo paremtas ir privačių įmonių „Akkoyun Holding Trade & Investment Holding Co“ ir „Qahwah“ kavos parduotuvės.